Ana Sayfa » Karışık Bebek Örgüleri » Tığ İşi Bebek Şapkaları

Tığ İşi Bebek Şapkaları

Kız ve erkek bebek modelleri olarak bir çok çeşidini bulabilirsiniz. Hayvan figürlerinin kullanıldığı modeller daha çok erkek bebekler için tercih edilse de kız bebekleri içinde bu sevimli modelleri yapabilirsiniz. Kız bebekler için tığ işi bebek şapkaları çeşidi oldukça fazla. Örgü işinden anlayan deneyimli bayanların rahatlıkla yapabileceği modeller. Bunun için elinizde bulunan ya da dışarıda kolayca bulup satın alabileceğiniz 4.5 numara tığ ile işinizi görebilirsiniz.

Tığ İşi Bebek Şapka Modelleri?

Son zamanlarda en çok kullanılan modeller hayvan ve çiçek motifleri. Yeteneğinize ve hayal gücünüze bağlı olarak aklınıza gelebilecek bütün hayvan ve çiçek figürlerini şapkalarınız da kullanabilirsiniz. Kolayca yapabileceğiniz en çok kullanılan hayvan figürleri, baykuş, tavşan, ayıcık ve panda modelleri. Her renk ipten her çeşit dilediğiniz kadar süsleyebileceğiniz rengarenk çiçek motiflerini kız bebek şapkalarınız da dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

 

Hayvan Motifli Bebek Şapkası Yapımı?

İstediğiniz gibi yapabileceğiniz kolay örgü tığ işi bebek şapkaları için öncelikle ihtiyacınız olan 4.5 numara tığ ve dilediğiniz renkte ip kullanabilirsiniz. Bebeğin ölçüsüne göre zincir çekilir ve iki uç birleştirilerek halka yapılır. Daha sonra Üzerine tırabzan örme örülür. Sonrasında ne kadar geniş olması isteniyorsa her defasında artırarak sık iğne şeklinde örülür. Daha sonra yapılmak istenen figüre göre ve kullanılmak istenen ip rengine göre desen sık iğne batmak suretiyle örülür.

 

Daha sonra şapkanın kulak bölümü yapılır. Yapılacak hayvan figürüne ve istenilene göre kulakların rengi belirlenip istenilen ip rengi ile örülür. Sonra kulak kısmına denk gelecek şekilde ayarlanır ve sık iğne batma şeklinde örülür kulak kısmı. Kulak kısmı istenilen boyutta olana kadar sık iğne şeklinde örülmeye devam edilir.

Sonuna doğru birer sık iğne eksiltilerek bitirilir. Şapkanın burun kısmını istenilen boyut kadar zincir çekilir ve uçları birleştirilir. Her defasında iğne artırılarak yapılır, burun kısmı istenilen kadar olunca bitirilir ve şapkanın ortasına dikilir. Aynı şekilde hayvan figürünün gözleri de istenilen renkte ve şekilde farklı boyutlarda örülmüş olarak üst üste dikilir burunun iki tarafına gelecek şekilde dikilir şapkaya.


3 Yorum

  1. Şiş ile örülen örgüleri bir türlü beceremiyorum. Bu yüzden ben de tığ ile örülen modeller arıyordum. İnternette genellikle aynı modeller var. Fakat sitenizde yer alan modellerin hepsi çok güzel. İçlerinden özellikle iki tanesini çok beğendim en kısa süre içerisinde bu iki modeli yapmaya başlayacağım.

  2. Eslem Yıldırım

    Bazıları bebek şapkasını şiş ile örebiliyor. fakat ben birtek tığ ile örebiliyorum. Bebeğime soğuk havalar için güzel bere modelleri arıyordum. Tam yerine gelmişim. Burada yer alan bere modellerinin hepsi gerçekten çok güzel. Farklı renk ipler alarak bu modellerden birisini mutlaka deneyeceğim.

  3. Kızım için güzel şapka modelleri arıyordum. Sonunda farklı modeller bulduğuma çok sevindim. Baykuşlu olan modeli denemeyi düşünüyorum. Toplam kaç renk iplik kullanıldı ve kaç numara tığ gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir