Ana Sayfa » Anlatımlı El İşleri - Örgüler » Bebekler İçin Anlatımlı Yelek Örgü Modelleri

Bebekler İçin Anlatımlı Yelek Örgü Modelleri

Bebekleriniz için örgüden yelek yapmak istiyorsanız, bu bilgiler ve örnekler tam da istediğiniz türden hanımlar. Söz konusu modeller arasında oldukça dikkat çeken bebek yeleklerinin olduğunu söyleyebiliriz. Yelek modelleri konusunda bir çok örneği görmek mümkün. Ancak beğendiğiniz yeleğin nasıl yapıldığını bilmiyorsanız, işte o zaman sonuç kötü olacaktır. Çünkü sevdiğiniz ve yapılmasını çok istediğiniz örnek kursağınızda kalan yemeğe benzetilebilir.

Anlatımlı Yelek Örgü Modelleri

Bugün sizlere bir çok model yerine en çok satışı yapılan ve piyasada çok beğenilen örgü yelek modellerini vereceğiz. Yani gelişi güzel bir çok model yerine en güzel yelek örneklerini vermenin daha mantıklı olduğunu söylemek mümkün hanımlar.

Anlatımlı yelek örneğinin nasıl yapıldığına bakmak istersek ; ön ve arkanın farklı metotlar ile yapıldığını söylemek mümkün.

Örgü Yelek Yapılışı Nasıldır

Arka cephesi için: 76 ilmekle başlayıp 16 cm haraşo örerken, son 4 sırada sağ ve soldan 1 ‘er ilmek eksiltin.

Ön cephesi için: 40 ilmekle başlayıp arkadaki gibi 16 cm haraşo örün. Kolu ve yakayı aynı anda kesmeye başlayın. Yaka ve kol için 6 sırada 1 ‘er ilmek kestikten sonra 11 cm daha haraşo örün. Omuzları kapatmadan önce ense için bir taraftan 4 ilmeği örmeye devam edip diğer omuzda dikin.

Arkası için: 6 zincir çekip halka yaptıktan sonra, bunun üstüne 4 zincir çekip 3 tırabzan örün ve aşağıdaki gibi devam edin:

4 zincir çekip aynı yere batarak 1 tırabzan örün. Arka tarafa geçip, tekrar 4 zincir çekin ve 3 tırabzan örün. Sonra 3 zincir çekip alttaki 3 tırabzanın üstüne 1 kafes örün. Tekrar 3 zincir çekip 3 tırabzan örün. Arka yüze geçip 4 zincir çekin ve 3 tırabzan örün, 3 zincir çekip 1 kafes örün ve tekrar 3 zincir çekip ortaya 3 defa batarak sık iğne örün. 3 zincir çekip 3 tırabzan örün, 1 zincir çekip 1 tırabzan örün ve arka yüze dönün. 4 zincir çekip 3 tırabzan örün, sonra 3 zincir, 5 sık iğne, 3 zincir, 3 tırabzan, 1 zincir, 1 tırabzan ile devam edin ve arka yüze geçin. 4 zincir, 3 tırabzan, 3 zincir, 3 tırabzan, 3 zincir, 3 sık iğne, 3 zincir, 3 tırabzan, 3 zincir, 3 tırabzan, 1 zincir, 1 tırabzan örün ve arka yüzde 4 zincir, 3 tırabzan, 3 zincir, 1 tırabzan, 3 zincir, 3 tırabzan ile bitirin. Bu tarifi kullanarak motifleri resimdeki adet kadar örün.

Kenarı için: 4 zincir, 1 sık iğne şeklinde 4 sıra geçin. Son sırada kullanacağınız adet kadar boncuğu (ortalama 280 – 290 adet) ipe dizin. Boncukları 3’lü gruplar halinde alıp, aralarına 3 zincir çekin.

Tığ ile ördüğünüz parçayı haraşo olarak ördüğünüz arka parçaya diktikten sonra omuzlarda tığ ile birleştirin.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir